Chorwacja to państwo położone na pograniczu Europy Środkowej a Południowej. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego i klimat śródziemnomorski, zatem co roku jest chętnie wybieraną destynacją na wakacje. Nie jest to też tak daleka wyprawa jak np. do Grecji. Do wyboru mamy różne opcje czy to samolot, samochód, ale też autobus. We wszystkich przypadkach musimy mieć stosowne dokumenty, aby przekroczyć granicę chorwacką. Zanim udamy się więc na wakacje, należałoby dokładnie przeanalizować dostępne warianty oraz obowiązki, które musimy spełnić, by swobodnie przekroczyć granicę chorwacką, bez zbędnych problemów.
Jeśli interesuje Was ten temat i chcecie wiedzieć, jakie dokumenty do Chorwacji są potrzebne, koniecznie zostańcie z nami. W poniższym poradniku dowiecie się, co należy ze sobą zabrać, aby móc swobodnie podróżować po Chorwacji. Jesteście ciekawi? Chcecie odbyć swoją podróż bez żadnych problemów oraz bez stresu. Zatem zapraszamy do lektury już teraz!
Dokumenty do Chorwacji – dowód czy paszport?
Zapewne zastanawiacie się, jakie dokumenty do Chorwacji należy zabrać. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co jest potrzebne do przekroczenia granicy, czy to drogą lądową (przy okazji sprawdź jak wyglądają autostrady w Chorwacji) czy też powietrzną. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnego stresu, musimy się odpowiednio przygotować. Wiele osób najczęściej zastanawia się czy potrzebny jest paszport czy wystarczy tylko dowód osobisty?
Przede wszystki8m warto wiedzieć, że mimo, iż Chorwacja należy do Unii Europejskiej, nie jest ona członkiem strefy Schengen. Zatem obowiązują na jej granicach kontrole. A to oznacza, że potrzebujemy odpowiedni dokument. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby móc wjechać do Chorwacji potrzebny jest dowód osobisty lub paszport (do wyboru), jednak oba dokumenty musza być ważne przez co najmniej kolejne 90 dni.
Zobacz: Pogoda w Splicie
Dokumenty do Chorwacji – wiza
Do Chorwacji możemy udać się bez konieczności wyrabiania wizy. Poza tym jako obywatele Unii Europejskiej możemy przebywać tam nawet do 3 miesięcy, od daty wjazdu, jako turyści. Dłuższy pobyt np. związany ze znalezieniem zatrudnienia czy rozpoczęciem studiów, należy zgłosić przed upływem ostatniego tygodnia zakończenia 3 miesięcznego pobytu, w odpowiedniej instytucji. Może to być np. komenda policji. Wtedy okazujemy dokument np. paszport czy dowód oraz stosowne zaświadczenie o zatrudnieniu czy nauce i otrzymujemy pismo, które zezwala na pobyt tymczasowy.
Dokumenty do Chorwacji, gdy podróż odbywa się samolotem
Wiele osób decyduje się jednak na podróż samolotem, zamiast samochodem. Jest wygodniej i szybciej. Jednak i w tym przypadku potrzebujemy stosownych dokumentów. Po pierwsze, tak jak w przypadku podróży samochodem, musimy mieć paszport lub dowód osobisty. I w tym przypadku dokumenty muszą być ważne przez co najmniej kolejne 90 dni.
Warto jednak sprawdzić przed zakupem biletu, czy wybrane linie lotnicze akceptują dowód osobisty, jako przepustkę na pokład czy też wymagają paszportu.
Dokumenty do Chorwacji dla dziecka
Również i dziecko musi posiadać stosowne dokumenty podczas wjazdu do Chorwacji. Choć w tym przypadku sprawa wygląda jak u osoby dorosłej – musi być ważny dowód lub paszport. Sprawa nieco się rozszerza, jeśli chodzi o dodatkowe dokumenty. Dzieci czy młodzież, którym nie towarzyszą rodzice ani opiekunowie prawni, muszą mieć specjalne pełnomocnictwo. Zgoda musi być potwierdzona przez notariusza i zawierać podstawowe dane jak: dane imienne rodziców bądź prawnych opiekunów, dane imienne dziecka, adres zamieszkania, numery telefonów oraz podpisy.
Dobrze, gdyby taki dokument był przetłumaczony na język chorwacki lub ewentualnie na język angielski. Jednak jest jeden wyjątek, gdzie takiego dokumentu nie musimy sporządzać. Jest to np. wycieczka zorganizowana, gdzie dzieci podróżują wspólnie wycieczka szkolna, kolonie, imprezy sportowe, itd.
Dokumenty do Chorwacji dla zwierząt
Zapewne wielu z was na wakacje zawsze zabiera ze sobą domowego pupila. Tak może się też stać, gdy będziecie chcieli odwiedzić Chorwację. Wtedy musicie pamiętać, aby zabrać ze sobą paszporty zwierzęce oraz świadectwa szczepień. Te dokumenty znajdziemy w książeczce zdrowia lub u weterynarza. Dodatkowo w przypadku Chorwacji musi on mieć wszczepiony mikrochip lub posiadać tatuaż identyfikacyjny.
Medyczne dokumenty do Chorwacji
A jakie medyczne dokumenty przydadzą nam się podczas podróży do Chorwacji? Przede wszystkim jest nią karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możemy korzystać ze świadczeń medycznych na terytorium państw Unii Europejskiej a także UEFA, czyli może to być także w Chorwacji.
Wniosek o wystawienie karty EKUZ przesyłamy do oddziału NFZ w naszym województwie. Możemy ją odebrać osobiście lub poprosić o przesłanie na adres domowy. Karta jest dla wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.
A może jednak Pogoda w Dubrowniku ?
Uwaga! Jednak nie zawsze ta karta nam się przyda. Czasami w Chorwacji należy uiścić opłaty za wykonany zabieg, jednak zwykle nie są to duże kwoty, bo tylko do 5% z całej kwoty. Za to w ramach karty EKUZ możemy liczyć na pomoc w nagłych przypadkach np. mogą to być wypadek, zasłabnięcie czy przeziębienie. Dla osób chętnych dostępna jest możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, gdy okaże się, że potrzebujemy bardziej skomplikowanego leczenia. Wtedy koszty zostaną pokryte z tej polisy. Doba w szpitalu może nas kosztować 50 euro, prywatna wizyta lekarska nawet 30 euro. Plus koszty leczenia i zakupionych leków.
Dokumenty ubezpieczeniowe do Chorwacji
Chorwacja jest daleko od Polski. Po drodze może wydarzyć się wszystko. Dlatego też warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, na okres urlopu. Choć nie jest to obowiązkowe, warto wykupić dodatkowo policę od chorób czy nieszczęśliwych wydatków. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na wysokość pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju, gdyż ono zwykle jest najdroższe.
Gdy podróżujemy samochodem musimy mieć obowiązkowe ubezpieczenie, jakim jest opłacone OC. Natomiast nieobowiązkowe jest AC czy Assistance, jednak pamiętajmy, że jesteśmy daleko od domu i warto wybrać tą opcję. Nigdy nie wiemy, co może się stać na drodze. Pakiet Assistance pozwala m. in. Na pokrycie kosztów holowania auta, noclegu na trasie czy też samochodu zastępczego. W tym ostatnim przypadku możliwa jest dalsza podróż. Biuro ubezpieczyciela zobowiązane jest wtedy do udzielenia nam pomocy w przypadku nieprzewidzianych sytuacji i musza nam pomóc zorganizować wszystkie potrzebne usługi. Czasem mogą też zostać naszymi partnerami do rozmów w roli tłumacza. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant polisy się zdecydujemy.
Zobacz też: Zadar / Pogoda na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień!
Dokumenty do Chorwacji – opinie
A co wy sądzicie o dokumentach w Chorwacji? Rzeczywiście są sprawdzane na granicach? Jak dokładnie? Mieliście jakąś nieprzyjemną sytuację? Czy wszystkie wymienione przez nas dokumenty przydają się podczas podróży? A może zdarzyła Wam się jakaś sytuacja, że potrzebowaliście jakiś dokumentów, ale nie mieliście ich przy sobie? Jak wygląda sprawa z dokumentami dla dzieci? Są one sprawdzane? Dajcie znać. Będziemy czekać na Wasze opinie zawarte w komentarzach!
2024-09-20 06:43:27