Zadar / Pogoda na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień! Długoterminowa prognoza.

Zadar to jedno z chętnie odwiedzanych miast w Chorwacji, tuż obok Dubrownika, Splitu i Trogiru. Często porównywany jest z bardzo popularnym Dubrownikiem. Tutejsza historia sięga trzech tysięcy lat, a swoje piętno najbardziej odcisnęły tu rządy Rzymian.

Zadar kusi nie tylko swoją bujną historią oraz co za tym idzie zabytkami, ale także promenadami, po których można spacerować wsłuchując się w koncert morskich organów. Dlatego też warto poznać klimat oraz pogodę jaka panuje w tym mieście. Tak by wybrać odpowiednią porę na zwiedzanie Zadaru.

Zadar klimat i pogoda w ciągu całego roku

Zadar może pochwalić się całkiem ładną i łagodną pogodą, przez większą część roku. Miasto znajduje się bowiem pod wpływem klimatu morskiego, gdzie latem jest ciepło, a w zimniejszą część roku temperatury nie spadają poniżej 10 stopni. Co ciekawe nie ma tu pory suchej, a opady są mniej więcej równo rozłożone przez wszystkie 12 miesięcy. Roczna średnia temperatur wynosi tu ponad 20 stopni.

Najzimniejsze miesiące w Zadarze to grudzień, styczeń i luty. Wówczas słupki w termometrach pokazują odpowiednio 13, 11 i 12 stopni w ciąg dnia. Nocami temperatura natomiast oscyluje wokół 2-5 stopni. Luty to także miesiąc z największą liczbą dni deszczowych, dlatego też to na pewno nie najlepsza pora, by zwiedzać miasto.

Wiosną, czyli mniej więcej od marca powietrze zaczyna stopniowo się ogrzewać. Temperatury wzrastają do 15 stopni, jednak noce i wieczory są nadal chłodne. Kwiecień przynosi jeszcze większe rozpogodzenie, które w maju przeradza się w prawie 20-stopniowe ocieplenie. Wtedy też można spodziewać i prawie 13 godzin słonecznych w ciągu doby.

Pogoda w Zadarze - całoroczna prognoza
Pogoda w Zadarze – całoroczna prognoza

Najlepsza pogoda w Zadarze zaczyna si w czerwcu i trwa aż do września. Wówczas temperatury dochodzą do ponad 27 stopni, a nocami sięgają nawet 18-stu. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące, kiedy można spodziewać się ponad 30-stopniowych upałów. Mimo pełni lata, w Zadarze lubi popadać. Jednak to absolutnie nie powinno zniechęcać turystów do zwiedzania. Opad jest przelotny i niezbyt intensywny. We wrześniu temperatury powoli opadają, aczkolwiek nadal jest ciepło i przyjemnie.

Początek października to nadal dobry moment na przyjazd do Zadaru. Temperatury sięgają 20 stopni. Jednak wieczory i noce robią się już chłodne. To dobry czas na wycieczkę dla osób, które nie znoszą upałów. Listopad w Zadarze to czas, kiedy słupki termometrów opadają do 15 stopni. Liczba godzin słonecznych wynosi zaledwie 7 w ciągu doby. Listopad to też czas, kiedy w Zadarze może trochę więcej popadać.

Zadar – temperatura wody w morzu

Najlepszym okresem na kąpiele w okolicy Zadaru trwa od maja do października. Woda w morzu powoli zaczyna się nagrzewać od kwietnia, jednak dopiero w maju osiąga przynajmniej 20 stopni. W czerwcu termometry pokazują już 23 – 26 stopni, a w okresie wakacyjnym można oczekiwać nawet 27-28 stopni. Przyjemna temperatura utrzymuje się do października, kiedy to osiąga maksymalnie 25 stopni. Od listopada morze się wychładza.

Warto odwiedzić Zadar, chociażby po to by zobaczyć tak piękny zachód słońca: