Kuchnia w Zagrzebiu różni się od tej, jaką spotkamy w nadmorskich kurortach Chorwacji. Na północy spotykają się wszelkie odmiany regionalne tutejszych kulinariów, o czym świadczą różnorakie lokale gastronomiczne.
Może i nie ma zbyt wielu restauracji z owocami morza, ale za to w Zagrzebiu spróbujemy innych specjałów chorwackich. Warto też od razu zaznaczyć, że w stolicy Chorwacji fast foody i niektóre dania bywają mocno tłuste i czasem nieco przesolone, jak na nasz gust. Mimo to, zawsze lepiej samemu spróbować i ocenić, niż żyć w błędnym przeświadczeniu.
Czego warto spróbować w Zagrzebiu?
W Zagrzebiu, tak jak w pozostałych regionach Chorwacji bardzo częstym widokiem, jeśli chodzi o lokalną gastronomię są punkty sprzedające pizzę (raczej mało chorwacką) oraz cevapi, czyli rodzaj podłużnych kotlecików z mielonego mięsa wołowo-wieprzowego.
Równie popularne są w Zagrzebiu piekarnie, sprzedające nie tylko bułki oraz chleb, ale także znakomicie gaszące głód burki. Jest to rodzaj ciasta filo, w które jest zawinięte słodkie lub słone nadzienie. Zazwyczaj to ser, szpinak lub mięso, czasem zdarzają się i burki z owocami. Tu też warto wspomnieć, że burki w wersji słodkiej, wcale nie są mocno dosładzane.
Oprócz tego w zagrzebiańskich piekarniach z witryny uśmiechają się do przechodniów takie wypieki jak: pirozka, burkifla, rolati sa sunkom i sirom (rolady z ciasta z szynką i serem) oraz strudel (ciasto z owocami). Ten ostatni wypiek jest akurat dobrym przykładem wpływów austrowęgier w Zagrzebiu. Dawne tradycje specjały kulinarne przetrwały do czasów dzisiejszych.
Dobrym ich przykładem jest także grenadier marsu, czyli dania z makaronu z ziemniakami i cebulką oraz kajzersmarnu – czyli karmelizowanych naleśników/omletów. Pozostając przy deserach warto też się skusić na kawałek ciasta Rapska torta, w którego skład wchodzi m.in marcepan oraz likier.
W Zagrzebiu zjemy też doskonałą i świeżą rybę oraz owoce morza, białe trufle z Istrii, czy znakomitą jagnięcinę. Nie brakuje też ostryg sprowadzanych z Kanału Limskiego oraz z Zatoki Stońskiej. Na ulicach stolicy Chorwacji można zjeść także dobrą zupę pomidorową (juha od rajcice) z lokalnych warzyw czy też smaczne naleśniki (palacinke). Ciekawym daniem jest również sarma, czyli rodzaj naszych gołąbków, tylko zawijanych w kiszone liście kapusty.
Jakie produkty warto kupić i przywieźć z Zagrzebia?
- rakiję – co jest oczywiste, gdyż ten alkohol jest niezwykle popularny nie tylko w Chorwacji, ale i na całych Bałkanach
- ratluk – czyli słodycze w rodzaju tureckich galaretek lokum
- maraschino -bezbarwny likier produkowany z odmiany dzikiej wiśni oraz innych aromatycznych dodatków
- ajvar – to kolejny produkt do dostania w całej Chorwacji, warto jednak się zaopatrzyć w jeden słoik, bo sos kupiony w Cro jest troszkę innych od tego co dostaniemy u nas w Polsce