Trogir / Pogoda na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień! Długoterminowa prognoza.

Trogir to jedno z miast w Chorwacji, które chętnie odwiedzamy. Szczególnie jeśli spędzamy wakacje w Dalmacji. Trogir jest miastem portowym, położony u wybrzeży Adriatyku, co ma swoje odzwierciedlenie w klimacie.

Ten malowniczy zakątek Chorwacji znany jest nie tylko ze swojej zabytkowej starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale również ze znakomitych warunków atmosferycznych. Pogoda w Trogirze jest naprawdę sprzyjająca przez większą część roku, co służy turystyce.

Trogir pogoda
Trogir / Prognoza pogody na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień!

Miasto jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, co oznacza że warunki pogodowe są tu praktycznie przez cały rok korzystne. Lato jest suche i gorące, natomiast zimą można spodziewać się większej ilości opadów, ale za to nie ma minusowych temperatur. Dobra pogoda w Trogirze na przyjazd i zwiedzanie jest tu właściwie przez cały rok, a sezon zaczyna się już od kwietnia i trwa aż do października.

Trogir pogoda wiosną latem i jesienią

Wiosną w Trogirze panują już całkiem przyjemne temperatury. W kwietniu słupki na termometrach mogą pokazywać nawet do 18 stopni Celsjusza. Jednak wieczory mogą być nadal chłodne, warto więc zabrać ze sobą również cieplejszą odzież. Ryzyko opadów też jest dosyć wysokie, ale z każdym dniem warunki pogodowe robią się coraz lepsze. Maj i czerwiec to dwa idealne miesiące dla tych, którzy są głównie nastawieni na zwiedzanie. Nie jest jeszcze tak gorąco, a temperatury sięgają ponad 20 stopni, natomiast wieczory robią się coraz cieplejsze. Z kolei ryzyko deszczu się z każdym dniem spada. Wówczas też mamy największą liczbę godzin słonecznych w ciągu doby, która czasami sięga aż 14-stu.

Trogir temperatura
Trogir temperatura

Najcieplejsze miesiące w Trogirze to lipiec i sierpień, wówczas robi się naprawdę gorąco. Temperatury dochodzą do 30 stopni w cieniu, a deszczu praktycznie nie ma. Nawet wieczorem i nocą jest ciepło. Dobra pogoda utrzymuje się jeszcze we wrześniu i październiku, gdzie termometry nadal pokazują około 20 stopni. Nie jest już tak upalnie i czasem może popadać. Od listopada temperatury spadają i wzrasta ryzyko opadów. Najbardziej deszczowe miesiące to listopad, grudzień, styczeń i luty. Wówczas ilość opadów w ciągu 30 dni jest przynajmniej dwa razy taka, co latem. Wieczorami jest już chłodno, a w ciągu dnia mamy coraz mniej godzin słonecznych (5-6). Jeśli chodzi o zimowe miesiące to pogoda w Trogirze nadal nie jest zła. Temperatury nie spadają praktycznie poniżej 10 stopni w ciągu dnia. Z kolei nocą nie osiągają wartości minusowych. Opady śniegu występują tu niezwykle rzadko, natomiast można spodziewać się deszczu. Mniej więcej od marca temperatura powoli zaczyna wzrastać, podobnie jak liczba godzin słonecznych w ciągu doby.

Trogir temperatura wody w morzu
Trogir temperatura wody w morzu latem

Trogir i temperatura wody w Adriatyku

Jeżeli chodzi o temperaturę wody w Trogirze to w kwietniu jest ona zdecydowanie jeszcze zbyt chłodna na kąpiel, bo wynosi około 15 stopni. W maju nagrzewa się do 18 stopni, jednak jeszcze przyjemniejsze wartości osiąga w czerwcu (22 stopnie), kiedy to bez problemu można już korzystać z morskich kąpieli. Najcieplejsza woda w Adriatyku w Trogirze jest w lipcu i sierpniu i wynosi wówczas nawet 25 stopni. Ciepłe temperatury utrzymują się do października (21 stopni), kiedy jeszcze można popływać. Potem stopniowo woda w morzu zaczyna się ochładzać. Jednak nawet w zimowych miesiącach jej temperatura nie spada poniżej 13 stopni. Mniej więcej od marca-kwietnia temperatura wody w morzu w Trogirze zaczyna znów powoli się nagrzewać.

Dodaj komentarz