Triest to miasto portowe we Włoszech, kojarzone z wakacyjnym przystaniem w drodze do Chorwacji. Jednak to miejsce pełne sprzeczności, o bogatej historii, którą widać gołym okiem chociażby w architekturze. Triest bowiem nie jest typowym włoskim miastem, a jego położenie tuż przy granicy ze Słowenią, od zawsze było terenem narażonym na ataki zewnątrz. Dziś Triest jest w granicach jednego z najbogatszych regionów Italii. Oprócz ciekawych i różnorodnych zabytków oferuje turystom także wspaniałą pogodę.
W Trieście dominuje klimat morski, umiarkowanie ciepły. Oznacza to, że zimy są tu łagodne, natomiast latem jest ciepło. Wpływ tego rodzaju klimatu ma swoje odzwierciedlenie również jeśli chodzi o opady. W Trieście bowiem nie ma typowej pory suchej, pada tu właściwie równomiernie przez cały rok. Co ciekawe miasto to jest najdalej wysuniętym punktem na północ, którego obejmuje klimat śródziemnomorski.
Pogoda w Trieście
Do Triestu można przyjechać przez cały rok. Najkorzystniej jednak zajrzeć tu w okolicach kwietnia – maja , kiedy aura pogodowa robi się coraz lepsza. Temperatury zaczynają wzrastać do przyjemnych dwudziestu stopni, a w ciągu dnia jest 8-10 godzin słonecznych. Jednak w tym okresie istnieje spora szansa na opady deszczu, a oprócz tego nocą bywa jeszcze chłodno. Zdecydowanie lepsza pogoda w Trieście panuje w czerwcu, jeśli zdecydujemy się właśnie w tym terminie przyjechać. Wówczas zarówno w ciągu dnia czeka nas komfort termiczny – te ponad 25 stopnie, jak i wieczorami nie powinno być już nikomu za zimno.
Lato w Trieście jest długie i bardzo ciepłe. W lipcu i sierpniu temperatury dochodzą do 29 stopni, a wieczorami spadają one do 19 stopni. To także dwa najmniej deszczowe miesiące w ciągu całego roku. Jednak mogą się wtedy zdarzać gwałtowne burze. Liczba godzin słonecznych dochodzi latem do 10-12 w ciągu doby.
Jesień w Trieście nie przynosi natychmiastowego ochłodzenia. We wrześniu jest nadal około 23 stopni w ciągu dnia. Nieco mniej pokażą słupki termometrów w październiku, bo ledwie 17. Wieczory i noce robią się coraz chłodniejsze i spada liczba godzin słonecznych wciągu doby. Wrzesień to również jeden z najbardziej deszczowych miesięcy w mieście.
Zimą w coraz więcej dni możemy spotkać się ze zjawiskiem mgły. Temperatury spadają do 9-11 stopni, jednak nawet nocą nie ma tu mrozów. Z tego też tytułu niezwykle rzadko mamy do czynienia w Trieście ze śniegiem. Za to deszczowych dni nie brakuje. Spada też liczba godzin słonecznych w ciągu doby i na przykład w styczniu może wynosić zaledwie cztery. Zima to także czas kiedy wieje charakterystyczny dla tego regionu zimny wiatr, zwany bora. Przynosi on suche i chłodne powietrze, znad Gór Dynarskich. Najzimniejszymi miesiącami w Trieście jest styczeń i luty, ze średnią temperaturą wynoszącą 9 stopni w ciągu dnia oraz zero nocą.
Temperatura wody w Trieście
Temperatura wody w Morzu Adriatyckim w Trieście jest odpowiednio nagrzana do kąpieli dopiero w maju. Wówczas wynosi ona około 20 stopni. Potem nagrzewa się do 25 stopni w czerwcu, by w wakacje osiągnąć nawet 28 stopni (sierpień). Jeszcze we wrześniu i październiku ze spokojem można się wykąpać, bo temperatura wody nie spada poniżej 21 stopni. Jednak od listopada następuje ochłodzenie, które potrwa przez całą zimę. Morze w okolicach Triestu osiąga wówczas temperaturę około 9-10 stopni. Woda ponownie zacznie się nagrzewać od marca-kwietnia.
Mapa Triestu
Zobacz gdzie na mapie znajduje się dokładnie miasto Triest:
Zajrzyj też na oficjalnie stronę miasta Triest aby dowiedzieć się więcej.
2024-09-20 06:28:11