Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach, któremu przypisywane jest wiele określeń. Najczęściej nazywane jest ono bramą czy też metropolią Południowych Moraw, a nawet Toskanią Europy Środkowej albo czeskim Manchesterem. Miasto to jest centrum życia akademickiego, kulturalnego i artystycznego. Brno to także historyczna stolica Moraw, która podobnie jak inne miejscowości ucierpiała podczas II wojny światowej. Szczęśliwie jednak bombardowania ominęły najcenniejsze zabytki, przez co nie brakuje tu atrakcji i miejsc do zwiedzania, podobnie jak i w całej okolicy.
Mapa Brna
Brno jest miastem kompaktowym, które doskonale nadaje się na weekendowy wypad. Wszystkie ważniejsze zabytki i atrakcje są położone blisko siebie. Na spokojnie można je obejść i zwiedzić w dwa dni i jeszcze mieć czas by, delektować się smażonym serem oraz czeskim piwem i regionalnym winem. Samo centrum Brna można spokojnie zwiedzić pieszo, z kolei w bardziej oddalone miejsca można się udać dobrze funkcjonującą tu komunikacją miejską (tramwaj, trolejbus, autobus pociąg). A jakie atrakcje Brno oferuje ?
Atrakcje turystyczne w Brnie
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Brnie jest twierdza Spilberk. Położona na szczycie wzgórza, początkowo była jedynie zamkiem – siedzibą królewską. W późniejszym czasie wzrosło jej znaczenie militarne i stała się częścią miejskiej fortecy. Następnie Spilberk przekształcono w więzienie. Do czasów teraźniejszych przetrwały jedynie zabudowania zamkowe wraz z systemem bastionów. Za zwiedzanie podziemi, wieży widokowej oraz wystaw stałych i czasowych tutejszego muzeum trzeba zapłacić. Samo oglądanie twierdzy z zewnątrz nic nie kosztuje. Wizyta w twierdzy Spilberk to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Brna. Warto tu zajrzeć, chociażby dla widokowej panoramy na całe miasto.
Willa Tugendhatów to kolejna atrakcja Brna. To z kolei ciekawostka architektoniczna miasta, gdyż mówiąc wprost to luksusowy dom jednorodzinny zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van de Rohe, dla bogatej rodziny żydowskiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to doskonały przykład budownictwa modernistycznego, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego nowatorskość i pomysłowość rozwiązań tu zastosowanych docenimy, kiedy sobie uświadomimy, że dom zostały wybudowany prawie 100 lat temu. Willa Tugendhatów jest na tyle popularną atrakcją Brna, że aby kupić bilet na jej zwiedzanie, trzeba je zarezerwować na długo przed planowaną wizytą. Bez tego możemy podziwiać zaledwie ogród przed posiadłością.
Trzecią najczęściej odwiedzaną atrakcją w Brnie jest katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Trudno ją przegapić, bo to najbardziej charakterystyczny budynek z dwoma wieżami na starówce. Po wielu przebudowach końcowa bryła jest w stylu neogotyckim. Warto też wejść do środka, by podziwiać barokowe wnętrze wraz z ołtarzem i rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, kryptą i skarbcem. Można także wspiąć się na jedną z wież, z której rozpościera się widok na miasto. Wejście to oraz wizyta w skarbcu są płatne.
Centrum nauki Vida! to atrakcja w Brnie skierowana głównie ku najmłodszym. Odpowiednik naszego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na odwiedzających czekają tu interaktywne wystawy podzielone na cztery tematy: Planeta, Cywilizacja, Człowiek i Mikroświat. Idealna propozycja dla dorosłych i dzieci, szczególnie w deszczowy dzień.
Oprócz samego miasta, bardzo atrakcyjne są okoliczne tereny, szczególnie Kras Morawski, gdzie zlokalizowana jest sieć jaskiń oraz skaliste wąwozy. Cztery z jaskiń są udostępnione do zwiedzania i możemy podziwiać w nich różne formy krasowe, które są niezwykle atrakcyjne. W samym Brnie jest także kilka szlaków turystycznych, które są formą zwiedzania połączoną ze spacerem, nierzadko wśród pięknej przyrody.
Latem w mieście organizowane są tak zwane Dni Brna, kiedy to odbywa się rekonstrukcja bitwy o twierdzę Spilberk, a także uroczystości upamiętniające obronę miasta przez najazdem szwedzkim. Natomiast w grudniu, jak w wielu innych europejskich miastach, organizowany jest w Brnie jarmark bożonarodzeniowy. Odbywa się on na placu Wolności oraz w innych częściach miasta. Na turystów czekają tu rozłożone są stragany z bożonarodzeniowymi przysmakami oraz wieloma innymi atrakcjami.
Zabytki w Brnie
Zabytkiem w Brnie wartym zwiedzenia jest na pewno stary ratusz, pochodzący z XIII wieku. To najstarsza budowla świecka w mieście. Łączy ze sobą kilka stylów architektonicznych, ze względu na wielokrotne przebudowy. Można tu zobaczyć skarbiec oraz parę historycznych sal, jednak bardziej interesujące są tu trzy inne miejsca. Pierwszym z nich jest wieża ratuszowa, na której znajduje się punkt widokowy. Kolejnym jest fasada z pinaklami, z których jedna jest dość mocno zakrzywiona, co jest prawdopodobnie zemstą artysty, który je wykonywał za brak zapłaty. Trzecim miejscem jest przejście między bramą a dziedzińcem, gdzie pod sufitem wisi „brneński smok”, który jest tak naprawdę wypchanym krokodylem.
Kolejnym miejscem wartym uwagi jest kościół św. Jakuba. Budynek pochodzi z XIII wieku i jest wybudowany w stylu gotyckim. Na uwagę tu zasługuje przede wszystkim jego jasne wnętrze, które potęgują wielkie, podłużne okna. Tutejsze zdobne ławki oraz płyty nagrobne pochodzą z XVIII wieku, natomiast sam krzyż jest z XIII wieku. Osobną uwagę zasługują zabytkowe organy oraz wieża kościelna, dobudowana dopiero w XVI wieku. Można na nią wejść za opłatą i podziwiać panoramę miasta. Ciekawym elementem jest tu dosłownie gołe dupsko, które zauważymy na jednej z elewacji kościoła. Pozdrowienia te zostawił ten sam artysta – Anton Pilgram, który wykrzywił iglicę na ratuszu. Widocznie tu również miał problemy z zapłatą za wykonane dzieło 😉
Bazylika Wniebowzięcia NMP wraz z klasztorem augustianów jest również miejscem wartym odwiedzenia. Bazylikę w stylu gotyckim ufundowała królowa czeska i zarazem księżniczka polska Ryska Elżbieta, która zresztą jest tu pochowana. Jeśli chodzi o opactwo, to można tu zwiedzić muzeum wybitnego mnicha jakim był Gregor Mendel, który zajmował się badaniami nad dziedziczeniem cech grochu zwyczajnego, co było początkiem współczesnej genetyki. Oprócz tego w klasztorze do zwiedzania jest także biblioteka i ogród. Wejście jest płatne.
Za najciekawszy obiekt muzealny w Brnie uchodzi Muzeum Techniki. Można tu zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe dotyczące historii transportu (samochody i motocykle z różnych epok) oraz inne ciekawe technologiczne wynalazki – od mikroskopów elektronowych, po instrumenty mechaniczne.
Nieco innego rodzaju obiektem do zwiedzania są krypty klasztoru Kapucynów. To zdecydowanie niecodzienna atrakcja, bo to jednak trochę cmentarz ze zwłokami na wierzchu. Ciała mnichów, dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi ulegały mumifikacji, i tak do dziś można je podziwiać, mimo upływu setek lat. Co ciekawe pochowani są tu także fundatorzy samego klasztoru.
Zwiedzanie Brna
Warto przejść się na jeden z ważniejszych placów w mieście, czyli Plac Wolności. Nie jest on szczególnie piękny, jednak to właśnie na nim znajduje się chyba najbardziej kontrowersyjny obiekt Brna – miejski zegar, który wybudowany za ciężkie pieniądze, wyglądem przypomina czarny wibrator.
Przy placu Wolności, który niejako pełni trochę funkcję rynku w Brnie usytuowane są brneńskie pałace mieszczańskie. To renesansowe kamienice, które wybudowali bogaci mieszczanie. Na szczególną uwagę zasługuje Dom Panów z Lipy z niezwykle zdobną fasadą, a także Dom Pod Czterema Gburami, nazywany też Domem Czterech Gigantów, który jest podtrzymywany przez cztery postacie, o niezbyt wesołych minach.
Ciekawym obiektem dla miłośników historii będzie z pewnością Muzeum Ziemi Morawskiej. Można tu podziwiać eksponaty związane z kulturą i społeczeństwem, od czasów starożytnych, po współczesność. Ciekawym elementem jest tu olbrzymi wypchany mamut.
Jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych to fajnym miejscem w Brnie będzie tutejszy ogród zoologiczny. Można tu zobaczyć ponad 250 gatunków zwierząt, w tym tygrysy, wilki, żyrafy i niedźwiedzie polarne. Oprócz punktów gastronomicznych jest tu plac zabaw dla dzieci oraz stadnina koni.
Nieco bardziej oddalonym od centrum Brna obiektem do zwiedzania jest zamek Veveri. Jest on usytuowany nad Zaporą Brneńską, pośród lasów. Jest to dawna siedziba królewska, wybudowana w stylu gotyckim. Obecnie są tu organizowane różne imprezy kulturalne. Wejście na zamek jest płatne. Można tu dopłynąć stateczkiem z centrum miasta.
Ciekawe miejsca w Brnie
Jednym z ciekawszych miejsc w Brnie jest Targ Zielny, zwany też kapuścianym ze względu na tłumaczenie z czeskiego. Jest to normalny rynek, funkcjonujący od poniedziałku do piątku, na którym sprzedawane są świeże warzywa i owoce. Ciekawym obiektem jest tu fontanna Parnas z XVII wieku, w kształcie jaskini ze zdobieniami alegorycznych postaci, symbolizującymi trzy imperia: Babilon, Grecję i Persję. Podobno w okresie przed bożonarodzeniowym trzymają tu karpie O.o
Jednak jeszcze bardziej interesującym miejscem jest podziemny labirynt pod Targiem Zielnym. Osiem metrów pod ziemią istnieją piwnice i korytarze, które udostępniono zwiedzającym. Początkowo były tu magazyny dla kupców, a podczas wojny podziemia służyły po prostu jako schron. Zwiedzając te ukryte labirynty można więcej dowiedzieć się o historii miasta, w tym także o alchemikach, nieuczciwych sprzedawcach i karach jakie ich spotykały oraz więzieniu.
Jeśli jednak będziecie już zmęczeni wielogodzinnym zwiedzaniem, najlepszym miejscem będzie jeden z miejskich parków, taki jak na przykład Denisovy Sady. To rozległy, zielony teren w środku miasta z mnóstwem ławek do odpoczynku. W parku znajduje się Pawilon Muzyczny z kolumnadą oraz obelisk ku czci zwycięstwa nad Napoleonem. Z Denisovy Sady rozciągają się widoki na miasto.
2024-11-04 04:30:07