Pogoda w Kotorze: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień / Długoterminowa prognoza pogody

Kotor to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Czarnogórze. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Kotor wraz ze swoimi zabytkami, starym miastem oraz Zatoką Kotorską są największą atrakcją dla turystów w tym kraju.

Z tego też powodu bardzo interesującym tematem jest pogoda jaka panuje w Kotorze. Turyści planując swój pobyt w Czarnogórze powinni znać warunki klimatyczne, jakie panują w Zatoce Kotorskiej, by wybrać najlepszą porę roku do zwiedzania dla siebie.

Długoterminowa prognoza pogody w Kotorze

Kotor znajduje się pod wpływem klimatu morskiego, co oznacza że pogoda jest tu wyjątkowo sprzyjająca, przez większość roku. Zimy są łagodne, natomiast okres ciepłych, przyjemnych temperatur jest maksymalnie rozciągnięty.

Nie ma pory suchej, a opady są rozłożone równomiernie w ciągu całego roku.

Pogoda w Kotorze
Pogoda w Kotorze

Temperatura w Kotorze

Średnie temperatury nawet w zimne miesiące nie spadają poniżej 10 stopni w ciągu dnia, natomiast nocą słupki termometrów mogą pokazać około 2-3 stopni. Najbardziej deszczowe miesiące to luty i marzec, wówczas występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. Natomiast burze najczęściej statystycznie występują w Kotorze w listopadzie i grudniu. Zimą można również spodziewać się wiatru zwanego levanac.

Zdecydowanie lepszym okresem na zwiedzanie Kotoru jest wiosna.

Jaka jest pogoda w Kotorze wiosną, latem i jesienią?

Właściwie od kwietnia temperatura stopniowo się podnosi, by w maju osiągnąć przyjemne 23 stopni. To idealny czas, kiedy warto odwiedzić Kotor, trzeba tylko pamiętać, że wieczory mogą być jeszcze chłodne. Natomiast od czerwca temperatury coraz bardziej się nagrzewają, a w lipcu i sierpniu w Kotorze panują prawdziwe upały (powyżej 30 stopni w cieniu). Wówczas też mamy największą ilość godzin słonecznych w ciągu dnia (11h). Temperatury powoli opadają w październiku, choć w ciągu dnia jest wciąż ciepło (około 20 stopni), to nocą jest już chłodno (9 stopni). Jesień to nadal dobry czas na zwiedzanie Kotoru, szczególnie dla tych którzy nie lubią upałów. Jedyne co, to trzeba liczyć się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia opadów oraz warto zapakować do bagażu cieplejszą odzież na wieczorne spacery.

Temperatura wody w morzu w Kotorze

Jeśli chodzi o temperaturę wody w Kotorze to od maja powoli się ona nagrzewa. Jednak zdatna do kąpieli jest dopiero z początkiem czerwca, kiedy osiąga ponad 23 stopnie. W lipcu i sierpniu temperatura wody w Kotorze sięga średnio 26 stopni i utrzymuje się tak do września. Potem powoli zaczyna się wychładzać, ale w październiku nadal jest na poziomie ponad 21 stopni. Dlatego też przy odpowiednio słonecznej pogodzie, można wówczas jeszcze skorzystać z kąpieli w morzu.

Dodaj komentarz