Dubrownik i jego atrakcje turystyczne / Co warto zobaczyć i zwiedzić? Ciekawe miejsca i zabytki

Dubrownik to obecnie najbardziej znane miasto Chorwacji. Do wzrostu jego popularności przyczynił się niewątpliwie serial Gra o Tron, z którego część tutejszych mieszkańców zrobiła niezły biznes. Głównie oprowadzając turystów po miejscach, gdzie kręcono poszczególne sceny. Przyczyniło to też się do jeszcze wyższych cen, przynajmniej na terenie Starego Miasta (o cenach w innym atrakcyjnym mieście Chorwacji pisaliśmy tu).

Jednak Dubrownik to przede wszystkim zachwycające stare miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Morze czerwonych dachów na tle błękitnej wody robi wrażenie, szczególnie ze szczytu miejscowego wzgórza Srd. Bogate życie nocne, a także lokalna kuchnia są tylko dodatkowym wabikiem naturystów. O tym jakie atrakcje czekają w Dubrowniku, przeczytacie w dalszej części tego wpisu.

Zabytki i atrakcje turystyczne w Dubrowniku

Jedną z większych atrakcji Dubrownika jest spacer murami obronnymi, które ciągną się na prawie 2 kilometry. To właśnie one sprawiły, iż miasto było przez długi czas niezdobyte i odpierało ataki wrogów. Dziś spacer miejskimi umocnieniami jest jedną z najczęściej wybieranych atrakcji w Dubrowniku, przez co można dosłownie utknąć w korku na murach. Pomimo wysokich cen biletów wielu turystów decyduje się zwiedzać miasto od tej strony.

Kolejnym najczęściej odwiedzanym miejscem w Dubrowniku jest główna ulica Stradun. Co ciekawe jest ona pozostałością po dawnych czasach, kiedy część starego miasta była wyspą. Dzięki zasypaniu granicy między nią a lądem, powstała ulica która dzieli starówkę na północ i południe. Obecnie to najczęściej zadeptywane miejsce w Dubrowniku, gdzie oprócz jadłodajni, wieczorami ożywa życie noce w klubach.

Ulica Stradun - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dubrowniku
Ulica Stradun – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dubrowniku

Trzecim najbardziej znanym zabytkiem w Dubrowniku jest Wielka i Mała Studnia Onufrego. To właśnie one głównie rzucają się w oczy, kiedy wkraczamy na teren starego miasta. Mają formę uroczych fontann z których korzystali niegdyś tutejsi mieszkańcy. Obecnie orzeźwiającej wody używają turyści zmęczeni upałem.

Wielka Studnia Onufergo - najpopularniejszy zabytek w Dubrowniku
Wielka Studnia Onufergo – najpopularniejszy zabytek w Dubrowniku

Dużą atrakcją w Dubrowniku jest już wspominane wzgórze Srd, które króluje nad miastem. Na jego szczyt można się dostać za pomocą kolejki linowej, która nas tam zawiezie. To idealny punkt widokowy na całe stare miasto wraz z murami i pobliską Wyspę Miłości. Na wzgórze można oczywiście też wejść pieszo lub wjechać samochodem, jednak przejażdżka w wagoniku kolejki jest dodatkową atrakcją. Dubrownik to z pewnością najpopularniejsze miasto w Chorwacji. Wakacje w nim spędzone to nie tylko możliwość dotknięcia żywej historii ale także spotkania wielu interesujących osób. Sama jednak Chorwacja to nie tylko Dubrownik ale setki wysp, plaż, zatoczek i morze słońca! Z resztą wszystkie uroki Chorwacji możecie zweryfikować przeglądając ten przewodnik turystyczny po Chorwacji, który odkryje przed Wami ogrom możliwości spędzenia udanego urlopu i wakacji w Chorwacji.

Jeśli chodzi o zwiedzanie Dubrownika to warto również udać się w jeden z rejsów, oferowanych w tutejszej przystani. To przyjemna wycieczka podczas której można podziwiać miasto od strony wody. Innym sposobem na takie zwiedzanie są wycieczki kajakowe organizowane tu w bazie usytuowanej niedaleko Fortu Lovrijenac. Trasy liczą około 7 kilometrów, a po drodze zatrzymują się np. na Wyspie Lokrum (Wyspa Miłości) czy na plaży Cave Beach.